راه میانه

میانه روی و حد خود نگاه داشتن، کمال سرشت آدمی است

مناجات


 

 

مناجات استاد ملکیان 

 

✅خدایا، اندیشه‌ام را چنان محکم ‌ساز که به حقیقت و عقلانیت متعهد باشم و تنها بر پایه فهم و تشخیص خودم از زندگی، زندگی کنم، تا بتوانم از آنچه جامعه و دیگران از من می‌خواهند فراتر بروم. 

 

✅خدایا، به من بینشی عطا کن که هیچ وقت خود را با دیگران مقایسه نکنم، بر آنهایی که از من برتر هستند حسد نورزم، و بر آنها که پایین ترند فخر نفروشم، و بر آنچه دارم قناعت کنم و همواره در این اندیشه باشم که از آنچه در حال حاضر هستم، فراتر بروم. 

 

✅خدایا، به من فهمی عطا کن تا تفاوتهای خود با دیگران را دریابم، و بفهمم که با شخصیت منحصربه فردی که دارم قاعدتا زندگی منحصربه فردی نیز برای خود خواهم داشت که از جهاتی می تواند متفاوت از زندگی دیگران باشد، مهم آن است که به تفاوتهای خودم و تفاوتهای دیگران احترام بگذارم و زندگی ام را منطبق با آن چه هستم، شکل ببخشم. 

 

✅خدایا، توانایی عشق به دیگری را در وجودم بارور ساز، تا انسان ها را خالصانه دوست بدارم، و بهترین لحظات لذت زندگی ام، لحظاتی باشد که بدون هیچ نوع چشمداشتی، خدمتی به همنوع ام می کنم. 

 

✅خدایا، مرا از هر نوع نفرت و کینه ای که حوادث تلخ روزگار بر وجودم نهاده است، رها کن، تا با رهایی از نفرت و کینه، بتوانم دیگران را آن طور که هستند، بپذیرم و دوست بدارم. 

 

✅خدایا، فهم مرا از زندگی آن چنان ژرف ساز تا قوانین آن را دریابم و بفهمم که در زندگی چیزهایی هست که قابل تغییر نیست، قوانینی هست که از آنها تخطی نمی توان کرد، تا ساده لوحانه نپندارم که هر آنچه می خواهم را می توانم داشته باشم، و هر آنچه آرزو می کنم خواهم داشت. 

 

✅خدایا، این توانایی را به من عطا فرما تا در لحظه لحظه زندگی ام، در لحظه حال و برای آنچه هم اکنون می گذرد زندگی کنم، و زیبایی ها و شادی هایی که هم اکنون از آن برخوردار هستم را با اندیشیدن بیش از حد به گذشته ای که دیگر پایان یافته است، و دغدغه بیش از حد برای آینده ای که هنوز نیامده است، نادیده نگیرم.

 

✅خدایا مگذار که در بند گذشته باقی بمانم، و چنان تعهد و دغدغه کشف حقیقت را در درونم شعله ور ساز که هیچگاه بخاطر آنچه در گذشته حقیقت می دانسته ام و آبرو، حیثیت و شخصیت اجتماعی ام بدان وابسته است، از حقیقت هایی که هم اکنون بدان ها دسترسی می یابم و ممکن است همه آنچه در گذشته حقیقت می دانسته ام به چالش بکشد و بی اعتبار سازد‏، محروم نمانم. 

 

✅خدایا، مرا به انضباطی درونی متعهد کن، تا بفهمم و بدانم که هر کاری که دوست دارم و از آن لذت می برم را مجاز نیستم که انجام دهم. 

 

✅خدایا، کمکم کن تا عمیقا دریابم که زندگی بیش از آنچه اغلب می پندارند جدی است، و برای هیچ انسانی استثنا قائل نمی گردد، همه ما برای آنچه می خواهیم و در آرزوی آن هستیم باید تلاش کنیم و شایستگی و لیاقت به دست آوردن آن را داشته باشیم. خدایا، به من بیاموز که بدون شایستگی و لیاقت داشتن چیزی، نخواهم که تو آن را از آسمان برایم بفرستی. 

 

و 

 

در آخر؛

✅خدایا، نعمت سکوت را بر من ارزانی دار، تا در آن لحظاتیکه طنین زندگی روزمره در درونم آرام می گیرد، نوای دلنشین و آرامش بخش حضور تو درروح و وجودم، مرا گرم و آرام سازد

 

پ ن : طبق سوالی که از استاد ملکیان شد ایشان فرمودند متن این مناجات را بنده ننوشتم اما محتوایش منطبق بر باورهایم است . 

درود
خدایا همین ها که ایشون گفتن...آمین :)

خدایا  همون ها که بقیه می گن ...
آمین :))

چه آهنگ زیبایی ولی قبول داری ته آهنگهای بی کلام ایرانی یه غمی نهفته اس؟ با اینکه خیلییی زیبا و خیال انگیزن ....
چشمهامو که مییندم لباسهای سفید میبینم و رقص هایی به نرمی حرکات باله! فک کنم ایرانیش میشه سما .... این از آهنگ...
اما در مورد پست .... عالی بود مثل همیشه

قبول دارم مینا جان، اما ی غم خوشاینده، غمی تلخ نیست، ی جورایی با کوک وجودی آدم، همخونی داره

البته از نظر من...
سماع ، حرکات تند چرخشیه با یک ریتم خاص
سپاس مینای عزیزم
در حلقه سماع که دریای حالت است 
بر آتش سماع، دلی بی قرار کو( عطار )

سلام
چه مناجاتی... عالی
و حیف از حضرت استاد که سیاسی هستن!!
اینو بارها گفتم از قول زنده یاد سهراب:
قطاری دیدم که سیاست می برد
و چه خالی می رفت....

سلام...

استاد یعنی همین دیگه، که بتونه نظرش رو با شجاعت بیان کنه
حتی اگه به ضررش باشه:)

خوب بود

مرسی!

:)

:))

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
در راه رفتن میانه رو باش!

از میانه روی، خوش بختی پاک سر می زند.

طراح قالب : عرفـــ ـــان قدرت گرفته از بلاگ بیان